Прејди на содржината

Шакира Кејн

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шакира Бакш, Лејди Кејн (родена на 23 февруари 1947 година) е поранешна глумица и моден модел од Гвајана. Таа е во брак со англискиот глумец Мајкл Кејн .

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Родена е на 23 февруари 1947 година во Британска Гвајана (денешна Гвајана ) од родители муслимански Индијанци.[1][2] Нејзината мајка била шивачка, а таа се стремела да ги следи нејзините стапки и станала моден дизајнер .

Модел и глумечка кариера[уреди | уреди извор]

Додека работела како секретарка, работодавецот била повикана да учествува на натпреварот за Мис Гвајана, на кој била второпласирана. На 19-годишна возраст, таа го освоила третото место на натпреварот за Мис на светот во 1967 година, одржан во Лондон, каде што одлучи да остане за да започне кариера во моделирање.

Таа е член на меѓународната листа за најдобро облечени од 1991 година.

Бакш се појавила во неколку филмови, вклучително и Некои девојки (1969), Повторно продолжуваат доктор (1969), Утре (1970), Синот на Дракула (1974) и, со нејзиниот сопруг, Човекот кој би бил крал (1975). Таа, исто така, се појави во две епизоди од научно-фантастичната ТВ серија НЛО . [3] Таа била на аудиција за делот на придружникот на Докторот Џо Грант, заедно со третиот доктор Џон Пертви во јуни 1970 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Откако ја видела Бакш во британската телевизиска реклама за кафе Максвел Хаус во 1971 година, Мајкл Кејн станал опседнат да ја најде жената за која сметал дека е „најубавата... што некогаш ја видел“.[2] Од пријател во рекламниот бизнис, тој открил дека таа живее на само неколку километри од него во Лондон. Двојката се венчале во Лас Вегас на 8 јануари 1973 година,[4] и имаат една ќерка, Наташа.

Бакш е муслиманка, додека нејзиниот сопруг е христијанин. Тој размислувал за „Гардијан“ во 2009 година: „Мојата сопруга е муслиманка и таа се занимава со муслимански работи; јас сум христијанин и правам христијански работи, и никогаш не се појавуваат никакви прашања. Медиумскиот поглед на муслиманите е различен од мојот, кој е многу доброќуден и мирен.“ [5]

Наводи[уреди | уреди извор]

 

Дополнително читање[уреди | уреди извор]

  • Webber, Richard (2005). The Complete A–Z of Everything Carry On. HarperCollins Entertainment. ISBN 978-0-0071-8223-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Shakira Caine at IMDb
  1. Morris, Bernadine (November 5, 1989). „STYLE MAKERS; Shakira Caine: Jewelry Designer“. The New York Times.
  2. 2,0 2,1 „Shakira Caine“. IMDb. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „IMDb“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  3. Webber 2005.
  4. „TimeLine“. www.michaelcaine.com.
  5. Hind, John (13 September 2009). „This much I know“. The Guardian. Посетено на 20 March 2017.