Шаблон:Инфокутија Зграда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]
Коментар Овој шаблон содржи еден или повеќе незадолжителни параметри. Поподробно на страницата за разговор.

Овој шаблон содржи некои крајно сложени и езотерични синтаксини елементи. Не се обидувајте да го менувате шаблонов доколку не сте апсолутно сигурни дека целосно сфаќате за што се работи во кодот и сте подготвени целосно да ја поправите штетата која евентуално би ја нанеле. Сите експерименти правете ги во шаблонскиот песок или во корисничкиот простор.

Употреба[уреди извор]

{{Инфокутија Зграда
| name        = 
| native_name     = 
| native_name_lang  = 
| former_names    = 
| alternate_names   = 
| status       = 
| image        = 
| image_alt      = 
| caption       = 
| map_type      = 
| map_alt       = 
| map_caption     = 
| altitude      = 
| building_type    = 
| architectural_style = 
| structural_system  = 
| cost        = 
| ren_cost      = 
| client       = 
| owner        = 
| current_tenants   = 
| landlord      = 
| location      = 
| address       = 
| location_town    = 
| location_country  = 
| iso_region     = 
| coordinates_display = 
| latitude      = 
| longitude      = 
| latd        = 
| latm        = 
| lats        = 
| latNS        = 
| longd        = 
| longm        = 
| longs        = 
| longEW       = 
| coordinates     = 
| groundbreaking_date = 
| start_date     = 
| completion_date   = 
| completed_date   = 
| opened_date     = 
| inauguration_date  = 
| renovation_date   = 
| demolition_date   = 
| destruction_date  = 
| height       = 
| diameter      = 
| antenna_spire    = 
| roof        = 
| top_floor      = 
| other_dimensions  = 
| floor_count     = 
| floor_area     = 
| seating_type    = 
| seating_capacity  = 
| elevator_count   = 
| main_contractor   = 
| architect      = 
| architecture_firm  = 
| structural_engineer = 
| services_engineer  = 
| civil_engineer   = 
| other_designers   = 
| quantity_surveyor  = 
| awards       = 
| designations    =
| ren_architect    = 
| ren_firm      = 
| ren_str_engineer  = 
| ren_serv_engineer  = 
| ren_civ_engineer  = 
| ren_oth_designers  = 
| ren_qty_surveyor  = 
| ren_awards     = 
| url         = 
| nrhp        =
| references     = 
}}

Пример[уреди извор]

Судска палата - Брисел
Palais de justice de Bruxelles
Justitiepaleis van Brussel
Здание со средишна купола и крила со столбови во грчки стил
Главна фасада на судската палата во Брисел
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 419: No value was provided for longitude
Општи податоци
Стилеклектизам, неокласика
МестоБрисел, Белгија
ЗемјаБелгија
Координати50°50′12″N 4°21′6″E / 50.83667° СГШ; 4.35167° ИГД / 50.83667; 4.35167
Надм. височина2 м
Сегашни станариСуд на Белгија
Почната31 октомври 1866
Пуштена во употреба15 октомври 1883
Трошок за изградба45 милиони белгиски франци
НарачателВлада на Белгија
СопственикВлада на Белгија
Висина142 м
Димензии
Пречник160 x 150 м
Технички податоци
Подна површина260.000 м2
Проектирање и изградба
АрхитектЖозеф Пуларт
Портал
primer.com
{{Инфокутија Зграда
| name        = Судска палата - Брисел
| native_name     = {{јаз|fr|Palais de justice de Bruxelles}}<br />{{јаз|nl|Justitiepaleis van Brussel}}
| image        = Justitiepaleis1.jpg
| image_alt      = Здание со средишна купола и крила со столбови во грчки стил
| caption       = Главна фасада на судската палата во Брисел
| former_names    = 
| alternate_names   =
| map_type      = Белгија
| map_alt       = 
| map_caption     = Местоположба во рамките на Белгија
| building_type    = 
| architectural_style = [[еклектизам]], [[неокласична архитектура|неокласика]] 
| structural_system  = 
| cost        = 45 милиони [[белгиски франк|белгиски франци]]
| location      = [[Брисел]], [[Белгија]]
| client       = Влада на Белгија
| owner        = [[Влада на Белгија]]
| current_tenants   = Суд на Белгија
| landlord      = 
| location_country  = Белгија
| latd        = 50
| latm        = 50
| lats        = 12
| latNS        = N
| longd        = 4
| longm        = 21
| longs        = 6
| longEW       = E
| altitude      = 2 м
| start_date     = 31 октомври 1866
| completion_date   = 
| inauguration_date  = 15 октомври 1883
| demolition_date   = 
| height       = 142 м
| diameter      = 160 x 150 м
| other_dimensions  = 
| floor_count     = 
| floor_area     = 260.000 м<sup>2</sup>
| main_contractor   = 
| architect      = [[Жозеф Пуларт]]
| structural_engineer = 
| services_engineer  = 
| civil_engineer   = 
| other_designers   = 
| quantity_surveyor  = 
| awards       = 
| designations    =
| url         = {{URL|primer.com}}
| references     = 
}}


Микроформат[уреди извор]

HTML-означувањето кое се добива со овој шаблон вклучува микроформат hCard, што овозможува расчленување на топонимот и местоположбата од страна на сметачот, или по автоматска постапка за каталогизација на статија низ википедијата, или преку алатка во прелистувачот со која работи корисникот, за (на пример) додавање на наслов во именик. Во hCard има микроформат Geo, што дополнително овозможува расчленување на координатите (геог. ширина и геог. должина), за да може да се побараат на карта, или да се преземат и стават во GPS-уред. За повеќе информации за употребата на микроформати на Википедија, погледајте го проектот за микроформати.

Ако местото има „основано“, „отворено“ или сличен датум, користете {{Почетен датум}}.

hCard користи HTML-класи, вклучувајќи ги:

 • adr
 • agent
 • category
 • county-name
 • extended-address
 • fn
 • label
 • locality
 • nickname
 • note
 • org
 • region
 • street-address
 • vcard

Geo се повикува со {{coord}}, и користи HTML-класи:

 • geo
 • latitude
 • longitude

Не ги преуменувајте или отстранувајте овие класи; ниту пак треба да склопувате вгнездените елементи коишто ги користат.

Кога назначувате координати, не бидете претерано прецизни.