Предлошка:Инфокутија Зграда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона за документација Документација за предлошка[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]
Коментар Оваа предлошка содржи еден или повеќе незадолжителни параметри. Поподробно на страницата за разговор.

Оваа предлошка содржи некои крајно сложени и езотерични синтаксини елементи. Не се обидувајте да ја менувате предлошкава доколку не сте апсолутно сигурни дека целосно сфаќате за што се работи во кодот и сте подготвени целосно да ја поправите штетата која евентуално би ја нанеле. Сите испробувања правете ги во предложниот песок или во корисничкиот простор.

Употреба[уреди извор]

{{Инфокутија Зграда
| name        = 
| native_name     = 
| native_name_lang  = 
| former_names    = 
| alternate_names   = 
| status       = 
| image        = 
| image_alt      = 
| caption       = 
| map_type      = 
| map_alt       = 
| map_caption     = 
| altitude      = 
| building_type    = 
| architectural_style = 
| structural_system  = 
| cost        = 
| ren_cost      = 
| client       = 
| owner        = 
| current_tenants   = 
| landlord      = 
| location      = 
| address       = 
| location_town    = 
| location_country  = 
| iso_region     = 
| coordinates_display = 
| latitude      = 
| longitude      = 
| latd        = 
| latm        = 
| lats        = 
| latNS        = 
| longd        = 
| longm        = 
| longs        = 
| longEW       = 
| coordinates     = 
| mapframe-zoom    =
| groundbreaking_date = 
| start_date     = 
| completion_date   = 
| completed_date   = 
| opened_date     = 
| inauguration_date  = 
| renovation_date   = 
| demolition_date   = 
| destruction_date  = 
| height       = 
| diameter      = 
| antenna_spire    = 
| roof        = 
| top_floor      = 
| other_dimensions  = 
| floor_count     = 
| floor_area     = 
| seating_type    = 
| seating_capacity  = 
| elevator_count   = 
| main_contractor   = 
| architect      = 
| architecture_firm  = 
| structural_engineer = 
| services_engineer  = 
| civil_engineer   = 
| other_designers   = 
| quantity_surveyor  = 
| awards       = 
| designations    =
| ren_architect    = 
| ren_firm      = 
| ren_str_engineer  = 
| ren_serv_engineer  = 
| ren_civ_engineer  = 
| ren_oth_designers  = 
| ren_qty_surveyor  = 
| ren_awards     = 
| url         = 
| nrhp        =
| references     = 
}}

Пример[уреди извор]

Судска палата - Брисел
Palais de justice de Bruxelles
Justitiepaleis van Brussel
Здание со средишна купола и крила со столбови во грчки стил
Главна фасада на судската палата во Брисел
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 422: No value was provided for longitude
Општи податоци
Стилеклектизам, неокласика
МестоБрисел, Белгија
ЗемјаБелгија
Координати50°50′12″N 4°21′6″E / 50.83667° СГШ; 4.35167° ИГД / 50.83667; 4.35167
Надм. височина2 м
Сегашни станариСуд на Белгија
Почната31 октомври 1866
Пуштена во употреба15 октомври 1883
Трошок за изградба45 милиони белгиски франци
НарачателВлада на Белгија
СопственикВлада на Белгија
Висина142 м
Димензии
Пречник160 x 150 м
Технички податоци
Подна површина260.000 м2
Проектирање и изградба
АрхитектЖозеф Пуларт
Портал
primer.com
{{Инфокутија Зграда
| name        = Судска палата - Брисел
| native_name     = {{јаз|fr|Palais de justice de Bruxelles}}<br />{{јаз|nl|Justitiepaleis van Brussel}}
| image        = Justitiepaleis1.jpg
| image_alt      = Здание со средишна купола и крила со столбови во грчки стил
| caption       = Главна фасада на судската палата во Брисел
| former_names    = 
| alternate_names   =
| map_type      = Белгија
| map_alt       = 
| map_caption     = Местоположба во рамките на Белгија
| building_type    = 
| architectural_style = [[еклектизам]], [[неокласична архитектура|неокласика]] 
| structural_system  = 
| cost        = 45 милиони [[белгиски франк|белгиски франци]]
| location      = [[Брисел]], [[Белгија]]
| client       = Влада на Белгија
| owner        = [[Влада на Белгија]]
| current_tenants   = Суд на Белгија
| landlord      = 
| location_country  = Белгија
| latd        = 50
| latm        = 50
| lats        = 12
| latNS        = N
| longd        = 4
| longm        = 21
| longs        = 6
| longEW       = E
| altitude      = 2 м
| start_date     = 31 октомври 1866
| completion_date   = 
| inauguration_date  = 15 октомври 1883
| demolition_date   = 
| height       = 142 м
| diameter      = 160 x 150 м
| other_dimensions  = 
| floor_count     = 
| floor_area     = 260.000 м<sup>2</sup>
| main_contractor   = 
| architect      = [[Жозеф Пуларт]]
| structural_engineer = 
| services_engineer  = 
| civil_engineer   = 
| other_designers   = 
| quantity_surveyor  = 
| awards       = 
| designations    =
| url         = {{URL|primer.com}}
| references     = 
}}