Шаблон:Инфокутија Воен објект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Икона за документација Шаблонска документација[преглед] [уреди] [историја] [превчитај]

Употреба

Линија Мажино
источна Франција
Maginot line 1.jpg
Влезот на скривалиштето Шененбург долж линијата Мажино во Алзас.
Тип одбранбена линија
Изграден 1930 (1930)–35
Градежни
материјали
бетон, челик
Во употреба 1935–69
Под управа на Франција
Битки/војни Битка за Франција
Едзелски замок
близу Едзел во Ангус, Шкотска
координатен навод NO584691
Edzell Castle.jpg
Едзелскиот замок со градините
Сместен е на источното крајбрежје на Шкотска, близу средиштето
Сместен е на источното крајбрежје на Шкотска, близу средиштето
Објектот во рамките на Шкотска
Тип Кула и двор
Координати 56°48′36″ СГШ 2°40′48″ ЗГД / 56.81, -2.68
Изграден о. 1520-1610
Изградил Дјвид Линдзи, IX Ерл од Крофорд
Градежни
материјали
стар црвен песочник
Во употреба до 1715
Тековна
состојба
рушевини
Тековен
сопственик
Ерл од Далхузи, под раководство на Историска Шкотска
Отворен за
јавноста
Да
Под управа на Линдзиевци

Оваа инфокутија е наменета за преглед на податоци за воен објект како тврдина или упориште.

Треба да се додава со {{Инфокутија Воен објект}}, и тоа вака:

{{Инфокутија Воен објект
|name = 
|native_name = 
|partof = 
|location = 
|image = 
|caption = 
|map_type = 
|latitude = 
|longitude = 
|map_size = 
|map_alt = 
|map_caption = 
|type = 
|coordinates = 
|code = 
|built = {{Почетен датум|ГГГГ}}
|builder = 
|materials = 
|height = 
|used = 
|demolished = 
|condition = 
|ownership = 
|open_to_public = 
|controlledby = 
|garrison = 
|current_commander = 
|commanders = 
|occupants = 
|battles = 
|events = 
|image2 = 
|caption2 = 
}}

Микроформат

HTML-означувањето кое се добива со овој шаблон вклучува микроформат hCard, што овозможува расчленување на топонимот и местоположбата од страна на сметачот, или по автоматска постапка за каталогизација на статија низ википедијата, или преку алатка во прелистувачот со која работи корисникот, за (на пример) додавање на наслов во именик. Во hCard има микроформат Geo, што дополнително овозможува расчленување на координатите (геог. ширина и геог. должина), за да може да се побараат на карта, или да се преземат и стават во GPS-уред. За повеќе информации за употребата на микроформати на Википедија, погледајте го проектот за микроформати.

Ако местото има „основано“, „отворено“ или сличен датум, користете {{Почетен датум}}.

hCard користи HTML-класи, вклучувајќи ги:

 • adr
 • agent
 • category
 • county-name
 • extended-address
 • fn
 • label
 • locality
 • nickname
 • note
 • org
 • region
 • street-address
 • vcard

Geo се повикува со {{coord}}, и користи HTML-класи:

 • geo
 • latitude
 • longitude

Не ги преуменувајте или отстранувајте овие класи; ниту пак треба да склопувате вгнездените елементи коишто ги користат.

Кога назначувате координати, не бидете претерано прецизни.