Чурулкари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чурилкари
Bantiades rectalis
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Insecta
Ред: Coleoptera
Подред: Polyphaga
Инфраред: Cucujiformia
Натсемејство: Curculionoidea
Семејство: Curculionidae
Latreille, 1802
Разновидност
Some 20 subfamilies (but see text)
Чурилкар

Чурулкари (Curculionidae) или чурилкари се семејство на „вистинските“ чурилкаровидни бубачки. Тие се едно од најголемите семејства на животни, со 6.800 родови и 83.000[1] видови опишани ширум светот.

Опис[уреди | уреди извор]

Тие се препознаваат по нивните карактеристични долги муцки и антените; но покрај ова, чурилкарите имаат значителна разновидност на формата и големината, со возрасни единки долги од 1-40 мм.

Потсемејства[уреди | уреди извор]

Curculio elephas
Ларва на Curculio, scarabeiform

Потсемејствата што некои автори денес ги сметаат за валидни:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Curculionidae“. www.gbif.org.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]