Чуприновка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чуприновка
Чупринівка
Чупринівка.jpg
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 49°22′32″N, 28°46′50″E

Општи податоци
Име
- изворно
Чуприновка
  Чупринівка
Управа
Земја  Украина
Број на општини Виничка област, Липовечки реон
Градоначалник Васил Дубина
Географија
Површина 0,611 км²
Население
Население 146

Чуприновка (украински: Чупринівка) е село во Украина, Липовечки реон, Виничка област.