Чин на убиство (филм од 1948)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Чин на убиство (англиски: An Act of Murder) е американски филм од 1935 година, во режија на Мајкл Гордон (Michael Gordon) по сценариото на Majkl Blenkfort (Michael Blankfort) и Роберт Торен (Robert Thoeren) засновано на романот на Ернст Лотар (Ernsta Lothara). Главните улоги ги играат: Фредрик Марч (Fredric March), Едмонд О'Браен (Edmond O'Brien), Џералдин Брукс (Geraldine Brooks) и Флоренс Елдриџ (Florence Eldridge). Во 1949 година, на филмскиот фестивал во Кан, филмот бил номиниран за главната награда.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Сопругата на строгиот судија Келвин Кук (го игра Марч) е тешко болна од рак и за неа нема лек. Воден од сожалувањето кон неа, тој паѓа во искушение да ја убие...[2]

Наводи[уреди | уреди извор]