Четврта политичка теорија (книга)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Четврта политичка теорија  
Cover of The Fourth Political Theory.png
Корица на првото руско издание
АвторАлександар Дугин
Наслов на
оригиналот
Четвертая политическая теория
ЗемјаРусија
Јазикруски
Предмет(и)политичка теорија
Страници351 (рус. изд.)

Четврта политичка теорија (руски: Четвертая политическая теория) — книга на рускиот политиколог и теоретичар Александар Дугин, објавена во 2009 г. Во неа, тој нуди сосема нова политичка идеологија која ја нарекува „четврта“ и за која тврди дека претставува надминување на трите досегашни теории: либерализмот, марксизмот и фашизмот.[1] Според западните медиуми, книгата послужила како инспирација за Граѓанската војна во Украина,[2] и современата крајна десница воопшто.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dugin, Alexander (2012). The Fourth Political Theory. Translated by Mark Sleboda and Michael Millerman. Arktos Media. стр. 213. 
  2. Saunders, Doug. „Has Putin bought into these dangerous ideas?“, 22 март 2014 (посет. 26 мај 2014 г).
  3. Golden Dawn and Russian neo-Nazism. GR Reporter. 15 April 2014. http://www.grreporter.info/en/golden_dawn_and_russian_neonazism/11007?page=3. посет. 26 мај 2014 г.