Четврта македонска мерида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остатоци од градот Пелагон(ија) на врвот Висока.

Четврта македонска мерида ― автономна административно-политичка и економска област, формирана по паѓањето на Македонија под римска власт (168 г.пр.н.е.).[1][2]

Ги зафаќала горномакедонските области Елимеја, Линкестида и Пелагонија, како и Еордаја, Тимфаја и илирската област Атинтанија. Главен град на областа бил Пелагонија.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 д-р Стојан Киселиновски и др. (2000). Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. стр. 496–497. ISBN 9989-624-46-1. Недостасува |author1= (help)
  2. 2,0 2,1 „ЧЕТВРТА МАКЕДОНСКА МЕРИДА - Македонска Енциклопедија“. 2021-10-23. Посетено на 2021-12-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]