Челис Глендининг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Челис Глендининг
Роден/а18 јуни 1947(1947-06-18)(76 г.)
Кливленд, Охајо, САД
Апсолвент наКалифорнски универзитет - Беркли
Колумбиски пацифичен универзитет

Челис Глендининг (родена во 1947 година) е автор и активист. Таа била именувана како пионер на концептот на екопсихологија - верувањето дека промовирањето на екологијата е клучно за здравјето.[1][2] Таа е активист за социјални промени со акцент на феминизмот, биорегионализмот и правата на домородните луѓе.[3] Таа ги промовира човечките култури кои зависат од почвата и се ограничени на биорегиони и е критичар на употребата на технологијата.[4]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2007 година, двојазичната народна опера на Глендининг De Un Lado Al Otro, беше изведена во театарот Ленсиќ во Санта Фе, Ново Мексико.[5]

Глендининг дипломирала на Универзитетот во Калифорнија, Беркли по општествени науки во 1969 година.[6] Таа таа ја одбранила својата докторска теза по психологија на Универзитетот Колумбија Пацифик.[7]

Нејзините трудови се дел од Лабадската колекција на Универзитетот во Мичиген.[8]

Книги[уреди | уреди извор]

Челис Глендининг во Боливија околу 2016 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Theodore Roszak, Mary E. Gomes, and Allen D. Kanner, eds., Ecopsychology: Restoring the Earth, Healing the Mind. San Francisco: Sierra Club Books, 1995, pp. 44-54, 336
  2. JayWalljasper and Jon Spade, eds., Visionaries: People and Ideas to Change Your Life. Gabriola Island CAN: New Society Publishers, 2001, pp. 260-263; and John Mongillo and Bibi Booth, eds., Environmental Activists. Westport CT: Greenwood Press, 2001, pp. 110-114.
  3. „Chellis Glendinning“. NYU Press (англиски). Посетено на 2022-04-07.
  4. Stephanie Mills, ed., Turning Away from Technology. San Francisco: Sierra Club Books, 1997, p. xxviii; and Z. Pascal Zachary, “Not So Fast,” Wall Street Journal, June 26, 1997.
  5. http://www.sfreporter.com/stories/performing_arts_books_September_12_18/1871/ Performing Arts / Books: September 12-18
  6. University of California Berkeley, Class of 1969; Mongillo and Booth, pp. 110-114
  7. „Collection: Chellis Glendinning Collection | New Mexico Archives Online“. nmarchives.unm.edu. Посетено на 2022-04-07.
  8. Accession Form #08-L13, University of Michigan/Special Collections Library. Date of Accession: 21 August 2008. Collection Name: Glendinning, Chellis, Papers. Processor: Will Lovick, 16 September 2008; http://quod.lib.umich.edu/cgi/f/findaid/findaid-idx?c=sclead&idno=umich-scl-glendinning

Надворешни врски[уреди | уреди извор]