Чај со Мусолини (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чај со Мусолини (англиски: Tea with Mussolini) е филм од 1999 година, во режија на Франко Зафирели. Главните улоги ги толкуваат: Шер, Џуди Денч и Меги Смит.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива во Италија, во 1935 година. Лука е момче со несредена семејна состојба, кое живее во Фиренца. Неговата мајка е умрена, а татко му има малку време за него. Сепак, тој е добредојден гостин кај Англичанката Мери, која е дојдена во Италија за да ја изучува европската култура. Кога фашизмот започнува да зема замав во Италија, Мери организира средба со Мусолини за да се увери дека тој има добри намери.[1] [2] [3] [4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 839, 25.7.2014, стр. 16.
  2. Антена, број 840, 1.8.2014, стр. 25.
  3. Антена, број 846, 12.9.2014, стр. 17.
  4. Антена, број 853, 31.10.2014, стр. 20.