Частоловице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Частоловице
Пазарно гратче
Častolovice castle
Častolovice castle
Знаме на Частоловице
Знаме
Грб на Частоловице
Грб
Држава Чешка
КрајХрадец Кралове
ОкругРихнов над Кнежну
Прво споменување1342 година
Површина
 • Вкупна5,61 км2 (217 ми2)
Надм. вис.&10000000000000268000000268 м
Население (01.01.2020[1])
 • Вкупно1.667
 • Густина3,0/км2 (7,7/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Postal code517 50
Мреж. местоou-castolovice.cz

Частоловице (чешки: Častolovice; германски: Tschastolowitz (Частоловиц)) е пазарно гратче/село во Округот Рихнов над Кнежну во Кралохрадечкиот крај во Чешката Република. Има околу 1.700 жители.

Селото лежи на 20 километри од Храдец Кралове и наводно било населено од Частолов од семејството Хроновец во 1342 година. Главната знаменитост на Частоловице е замокот од ренесансната ера, кој е во сопственост на Стернбергови, семејство на чешки благородници, повеќе од 300 години.[2]

Воздушен поглед

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Population of Municipalities – 1 January 2020“. Czech Statistical Office. 30 април 2020.
  2. Mikule, Martin (25 August 2004). „Castolovice - a castle that is living“. radio.cz. Посетено на 2 March 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]