Чадир-Лунга

Координати: 46°03′N 28°50′E / 46.050° СГШ; 28.833° ИГД / 46.050; 28.833
Од Википедија — слободната енциклопедија

Чадир-Лунга (исто иЧадр-Лунга; гагауски: Çadır-Lunga) — град во Гагаузија, Молдавија. Градот има население од 19.401 жител, од кои 14.294 се гагаузи, 734 молдавци, 951 украинци, 1.552 руси, 1,510 бугари, 7 евреи, 8 полјаци, 166 Роми, и 179 други/неизјаснети. Градот е збратимен со Серпухов, Русија.

Gallery[уреди | уреди извор]

46°03′N 28°50′E / 46.050° СГШ; 28.833° ИГД / 46.050; 28.833