Ц/1999 С4 (ЛИНЕАР)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ц/1999 С4 (ЛИНЕАР)
CometLinear.jpg
Хабл снимка од Ц/1999 С4 се распаѓа на 5 август 2000 година
Откривање
ОткривачЛИНЕАРНО (704)
Откриена27 септември 1999 година
Орбитални особености A
Епоха17 февруари 2000 година (a)
Афел~1400 (КУ)
Перихел0.76509 AU (q)
Занесеност1.00010
Период~18,700 yr (epoch 2010)
Наклон149.38°
Последен перихелJuly 26, 2000
Следен перихелнепознат / распаднат

Ц/1999 С4 (ЛИНЕАР) беше долгопериодна комета откриена на 27 септември 1999 година од ЛИНЕАР[1].

Кометата најблиску се приближила до Земјата на 22 јули 2000 година, на растојание од 03,724 ае (5.571×1011 ; 3.462×1011 ми).

Дојде до перихел на 26 јули 2000 година, на растојание од 0,765 АЕ од Сонцето.

Јадрото на кометата се проценува дека е со пречник од околу 0,9 kм.

Орбитата на долготрајната комета правилно се добива кога оскулирачката орбита се пресметува во епоха по напуштањето на планетарниот регион и се пресметува во однос на центар на маса на Сончевиот Систем. Користејќи го JPL Horizons, барицентричните орбитални елементи за епохата 2010-јан-01 генерираат полу-главна оска од 700 AU, растојание од афел од 1400 AU и период од приближно 18.700 години.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]