Црно кадифе (коктел)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Black velvet
Cocktail
Податотека:Black Velvet Cocktail Layered.jpg
A layered Black Velvet cocktail with the stout on the top
ВидМешан пијалак
СлуженStraight
Стандарна чаша
Pilsner glass
Commonly used ingredientsStout and Champagne
ПодготовкаMix equal parts stout and Champagne
Принцот Алберт во 1860 година, една година пред неговата смрт

Црното кадифе е пивски коктел направен од комбинација на витко (често Гинисово ) и бело пенливо вино (често шампањ ).

Историја[уреди | уреди извор]

Пијалокот првпат бил направен од шанкер на клубот Брукс во Лондон во 1861 година за да ја оплакува смртта на принцот Алберт, принцот на кралицата Викторија . [1] [2] Би требало да ги симболизира црните траки што ги носат ожалостените. [3] Било кажано дека „дури и шампањот треба да биде во жалост“. [3] [4] Денес, пијалокот не е ексклузивен само за жалост. [3] Црното кадифе постои некое време. Наводно е создаден во 1861 година во клубот Брукс во Лондон (самиот датира од 1764 година) во чест на смртта на сопругот на кралицата Викторија, принцот Алберт. Темното пиво додаде мрачна нота на обично празничниот шампањ.

Подготовка[уреди | уреди извор]

Црното кадифе се прави со мешање на еднакви делови од витко и шампањ или јаболковина без мраз. [3]

Слоевна варијација[уреди | уреди извор]

Црно кадифе, исто така, може да се направи со полнење на флејта за шампањ до половина со пенливо вино и пловење на изладеното витко пиво врз виното. [5] Различните густини на течностите предизвикуваат тие да останат во голема мера во посебни слоеви (како во кафуле ). [5] Ефектот најдобро се постигнува со истурање на виткото врз лажица свртена наопаку над горниот дел од чашата. [5] [6]

Слични пијалоци[уреди | уреди извор]

 • Кога јаболковина или пери се користат наместо шампањ, тој понекогаш е сè уште познат како црн кадифе во земјата на потекло (Велика Британија) и во Ирска. [7] Сепак, верзијата на јаболковината обично се нарекува црно кадифе на сиромашните насекаде, вклучително и во ОК и Ирска. [6] [8]
 • Во Германија, верзијата на пијалокот направен со Шварцбиер (темна лагер) и послужена во штајн или шолја за пиво се нарекува „ Бизмарк “ според канцеларот Ото фон Бизмарк, кој наводно го пиел за галон. [9] [10] [11]
 • Шампањскиот кадифе се појави во прирачникот на Џек за коктел на Џејкоб Грохуско од 1910 година и повика на еднакви делови ладен портир и шампањ, полека мешани во пехар. [12]
  Биен ЏоЏеј

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Ирска автомобил-бомба (коктел)
 • Кралицата Мери (коктел од пиво)
 • Сенди

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Calabrese, Salvatore (1997). Classic Cocktails. New York: Sterling Publishing. стр. 83. ISBN 9780806905075.
 2. „Black Velvet“. guinness.com. Посетено на 31 January 2019.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 „Sparkling Champagne cocktails for a bubbly New Year's Eve“. www.msn.com. Посетено на 2021-04-13. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. „Guinness' black velvet cocktail recipe“. IrishCentral.com (англиски). 2020-03-14. Посетено на 2021-04-13.
 5. 5,0 5,1 5,2 „Celebratory bubbles: sparkling wine cocktails keep costs low, but spirits high“. Arkansas Online (англиски). 2017-12-27. Посетено на 2021-04-13.
 6. 6,0 6,1 „Black Velvet“. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „layered“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. „Tipsy-Turvy: A celebration of Irish spirits and drinks | The Star“. www.thestar.com.my. Посетено на 2021-04-13.
 8. Toole, Connor. „4 Ways To Drink Guinness Today Besides Chugging It As Fast As You Can“. Elite Daily (англиски). Посетено на 2021-04-13.
 9. Bygrave, Sam (2020-05-10). „When champagne and Guinness collide: the Black Velvet cocktail“. australianbartender.com.au (англиски). Посетено на 2021-04-13.
 10. „Here's a blend and stretch exercise“. Newspapers.com (англиски). 26 June 2015. Архивирано од изворникот на 2021-04-13. Посетено на 2021-04-13.
 11. „Tall, Dark and Bubbly“. Newspapers.com (англиски). 25 January 2006. Архивирано од изворникот на 2021-04-13. Посетено на 2021-04-13.
 12. Grohusko, Jacob (1910). Jack's Manual. New York: McClunn & Co. стр. 36.

https://www.liquor.com/recipes/black-velvet/