Темно пиво

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кригла со темно пиво

Темно пиво (или стаут од англиски stout или црно пиво) — вид на пиво со темна црна боја чиј состав вклучува печен слад или печено јачмен, хмељ, вода и квасец. Класата на стаут пива се традиционално генерички термин за најсилните или најтемните пива, со обично 7% или 8% алкохол по волумен (ABV), произведени од страна на пиварница.[1][2] Постојат голем број на варијации вклучувајќи ги Балтичките портер, млечен стаут, и кралскиот стаут пиво; додека најчеста варијанта е сувиот стаут,  од Гинис, светски најдобро продаваното темно (црно/стаут) пиво.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The New Oxford Dictionary of English. Oxford University Press 1998 ISBN 0-19-861263-X
  2. Porter and Stout - CAMRA