Јаболковина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаболковина во традиционална чаша од хесенско „ребресто“ стакло
Јаболковина во бокал, Сомерсет, Англија

Јаболковина или јаболково вино (меѓународно: сидер, од фр. cidre и анг. cider) — алкохолен пијалак направен од ферментиран јаболков сок.[1] Се разликува од јаболковицата, што е ракија направена од ова овошје. Популарна е во Обединетото Кралство (особено во западните земји) и Република Ирска и е широко достапен. Велика Британија има најголема потрошувачка во светот по жител, како и нејзините најголеми претпријатија за производство на јаболковина.[2][3][4] Јаболкое исто така популарен во многу земји на Комонвелтот, како Индија, Канада, Австралија,[5][6] и Нов Зеланд.[7] Покрај Велика Британија и нејзините поранешни колонии, јаболкото е популарно и во другите европски земји, вклучително и Португалија (главно во Минхо и Мадејра), Франција (особено Бретања и Нормандија), северна Италија ( Пиемонт и Фурланија) и северна Шпанија (особено кнежевството Астурија и Баскија). Средна Европа исто така има свои видови на јаболка во Рајнска област-Пфалц и Хесен произведува особено верзија од цреша позната како Афелвеин. Во САД, сорти на ферментирана јаболковина честопати се нарекува тврда јаболковина за да се разликува алкохолниот јаболков од безалкохолен јаболков сок или „слатка јаболковина“, исто така направена од јаболка. Во Канада, јаболкото не може да се нарече јабола ако нема јаболка. Покрај тоа, според регулативата за храна и лекови во Канада, јаболката не може да содржи помалку од 2,5% или над 13% апсолутен алкохол по волумен.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Dworkin, Martin; Falkow, Stanley (2006). The Prokaryotes: Proteobacteria: alpha and beta subclasses. Springer. стр. 169. ISBN 9780387254951. Посетено на 29 July 2011.
  2. „National Association of Cider Makers“. Архивирано од изворникот на 2001-01-24. Посетено на 2007-12-21.
  3. Bowers, Simon (2006-06-26). „Bulmers to take on Magners in a cider decider“. London: The Guardian. Посетено на 2006-06-20.
  4. „Interesting Facts“. National Association of Cider Makers. Архивирано од изворникот на 14 February 2009. Посетено на 24 February 2009.
  5. „Cider Australia“. Cider Australia (англиски). Посетено на 2018-07-27.
  6. „Australia's most popular cider brands - hospitality | Magazine“. hospitality | Magazine (англиски). 2016-12-13. Посетено на 2018-07-27.
  7. „The rise and rise of cider“. NZ Herald. 15 October 2014. Посетено на 27 July 2018.
  8. Branch, Legislative Services (2019-06-03). „Consolidated federal laws of canada, Food and Drug Regulations“. laws.justice.gc.ca. Посетено на 2019-07-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]