Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Робово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Робово 1.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Координати 41°46′02.25″N 22°49′17.71″E / 41.7672917° N; 22.8215861° E / 41.7672917; 22.8215861Координати: 41°46′02.25″N 22°49′17.71″E / 41.7672917° N; 22.8215861° E / 41.7672917; 22.8215861
Населено место Робово
Општина Пехчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба 1847
Зограф Марко Крамарски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во малешевското село Робово.[1]

Црквата се наоѓа во самото село. Во нејзе постои и света вода.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1847 година. Во тоа време била поделена на три дела. При верски служби од левата страна накај олтарот стоеле селаните од Мачево, во средината биле Робовци, додека селаните од Умлена стоеле на десната страна.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Иконостас[уреди | уреди извор]

Иконостасот го изработел Марко Крамарски од Робово, кому според легендата некое муле му донело дома злато и тој се заветил дека кога ќе се гради црквата, ќе го направи иконостасот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 67. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]