Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Нивици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Успение на Пресвета Богородица
Kοίμησης της Θεοτόκου
Црквата од исток
40°49′42″ N; 21°02′00″ E / 40.8283° СГШ; 21.0333° ИГД / 40.8283; 21.0333Координати: 40°49′42″ N; 21°02′00″ E / 40.8283° СГШ; 21.0333° ИГД / 40.8283; 21.0333
МестоНивици, Преспанско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршена1893
Управа
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Kοίμησης της Θεοτόκου) — православна црква во преспанското село Нивици, Егејска Македонија, Грција. Денес е во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е изградена во 1893 година.[1] и се наоѓа источно над селото. Претставува типичен пример на црковната архитектура од своето време. Во поново време е обновена и во 1987 година е заштитена од државата како културно наследство.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evyenidou, Despina. Ioannis Kanonidis, Thanasis Papazotos. The Monuments of Prespa, Archaeological Receipts Fund, 1991, стр. 83
  2. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/3733/80/20-2-1987 - ΦΕΚ 281/Β/9-6-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Посетено на 2 февруари 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]