Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Нестрам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
Карта
40°24′38.9″N 21°3′49.9″E / 40.410806° СГШ; 21.063861° ИГД / 40.410806; 21.063861Координати: 40°24′38.9″N 21°3′49.9″E / 40.410806° СГШ; 21.063861° ИГД / 40.410806; 21.063861
МестоНестрам, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1816
Управа
Архијерејско намесништвоНестрамско
ЕпархијаКостурска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во селото Нестрам, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Црквата е изградена во 1816 г. на плоштадот во маалото Долнени, денес наречен „Александрос Папатерпос“.[2] Претставува голема трикорабна базилика со импресивна шестаголна четирикатна камбанарија, висока 15 м.[3] Часовникот на камбанаријата е подарок од Танас Станоев, иселеник во Канада.[1]

Храмот е живописан е од истакнатиот месен зограф Аргир Михајлов (1790 - 1850).[1][4] Внатре се чуваат вредни црковни книги од XVIII - XIX век, кои ја проследуваат историјата на селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Εκκλησίες του χωριού μας“. Πολιτιστικός Σύλλογος Νεστορίου «Νέστωρ». Посетено на 1 февруари 2021.
  2. „ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ: ΝΕΣΤΟΡΙΟ“. Архивирано од изворникот на 2015-01-11. Посетено на 10 јануари 2015. Занемарен непознатиот параметар |дата= (help)
  3. „Το χωριό μας“. Πολιτιστικός Σύλλογος Νεστορίου «Νέστωρ». Посетено на 31 јануари 2021.
  4. Αλεξίου, Γεώργιος Τ. „Ο ναός του προφήτη Ηλία (1836) στο Ασπρονέρι Άργους Ορεστικού. Ο άριστος αγιογράφος Αργύρης Μιχάλη από το χωριό Τσούκα Νεστορίου. περίπου (1790-1850)“. Посетено на 10 јануари 2015.