Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Морани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Uspenie-na-Presveta-Bogorodica-Morani.jpg

Црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во селото Морани

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Местоположба
Населено место Морани
Општина Студеничани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успението на Пресвета Богородицамакедонски православен храм во скопското село Морани[1]. Храмот се наоѓа на самиот влез и почетокот на селото, веднаш од десната страна на Моранскиот Поток и патот Драчево - Зелениково. Внатрешноста на црквата е живописана со фрески кои се дар за здравје и среќа на семејства од Морани, Драчево и други места.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Хаджи-Васиљевић, Јован. Скопље и његова околина (српски). Штампарија „Св. Сава“.