Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Куманичево (Костурско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
Иконите „Јесеевиот корен и Јесеевата фиданка“ и „Јесеевиот корен“ од иконостасот, 1850 г.
Карта
40°31′10.7″N 21°24′40.6″E / 40.519639° СГШ; 21.411278° ИГД / 40.519639; 21.411278Координати: 40°31′10.7″N 21°24′40.6″E / 40.519639° СГШ; 21.411278° ИГД / 40.519639; 21.411278
МестоКуманичево, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1850
Управа
Архијерејско намесништвоГоренско
ЕпархијаКостурска

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во селото Куманичево, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Црквата е главен храм на северното маало Долно Куманичево. Изградена е во 1850 г. Има вредни икони од времето на македонската преродба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 . Φως της Καστοριάς. 5 март 2020 http://fos-kastoria.blogspot.com/2020/03/blog-post.html. Посетено на 8 март 2020. Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help); Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]