Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Кленоец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Успение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција во Копачка 200.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба
Координати 41°28′36.23″N 20°48′42.71″E / 41.4767306° СГШ; 20.8118639° ИГД / 41.4767306; 20.8118639Координати: 41°28′36.23″N 20°48′42.71″E / 41.4767306° СГШ; 20.8118639° ИГД / 41.4767306; 20.8118639
Населено место Кленоец
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба средина на XIX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Успение на Пресвета Богородица — главна селска црква во селото Кленоец.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена пред самиот влез во селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во средината на XIX век. Иконостасот е изработен во 1913 година, од страна на мајстори од мијачките села.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]