Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Долно Кочан

Координати: 40°53′48.9″N 24°14′31.3″E / 40.896917° СГШ; 24.242028° ИГД / 40.896917; 24.242028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Успение на Пресвета Богородица
Κοιμήσεως της Θεοτόκου
Иконата „Пресвета Богородица Димокраниска“
Карта
40°53′48.9″N 24°14′31.3″E / 40.896917° СГШ; 24.242028° ИГД / 40.896917; 24.242028
МестоДолно Кочан, Правишко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Удрен темел1961
Завршена1973
Управа
Архијерејско намесништвоПравишко
ЕпархијаПравишка

Успение на Пресвета Богородица (грчки: Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου) — црква во селото Долно Кочан, Правишко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Правишката епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Жителите на селото се Грци од Источна Тракија (Турција), дојдени од селото Димокранија (Ѓузелџе) и во 1923 г. Тие се населиле во селото Кочан во кое дотогаш живееле Македонци-муслимани. Тамошната џамија ја претвориле во црква и во неа ја донеле скапоцената икона „Пресвета Богородица Димокраниска“. Во 1950-тите поради свлечишта се преместиле надолу и го основале новото село Долно Кочан.[2]

Парохиската црква „Успение на пресв. Богородица“ е подигната на висок рид и доминира во центарот на селото и претставува трикорабна базилика. Камен-темелникот е поставен на 15 декември 1961 г. од митрополитот Амвросиј Правишки. Отворена е на 23 септември 1973 г. од истиот митрополит. Во храмот се чува чудотворната икона на Богородица донесена од Димокранија во Турција.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ιερός Ναός Κοιμήσεως της Θεοτόκου- Ακροβουνίου“. Ιερατικοί Στοχασμοί. Занемарен непознатиот параметар |access= (се препорачува |access-date=) (help); Недостасува права црта во: |access= (help)
  2. 2,0 2,1 „Γεφύρι της Κότσανης (Παλιό Ακροβούνι)“. Ελληνικός Ορειβατικός Σύλλογος Καβάλας. Занемарен непознатиот параметар |access= (се препорачува |access-date=) (help); Недостасува права црта во: |access= (help)