Црква „Св. Троица“ - Моди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Троица
Ἁγίας Τριάδος
Карта
40°37′36.8″N 23°36′34.7″E / 40.626889° СГШ; 23.609639° ИГД / 40.626889; 23.609639Координати: 40°37′36.8″N 23°36′34.7″E / 40.626889° СГШ; 23.609639° ИГД / 40.626889; 23.609639
МестоМоди, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1812
Управа
Архијерејско намесништвоСтавроско-олимпијадска
ЕпархијаЕрисовско-светогорско-ардамерска

Света Троица (грчки: Ἁγίας Τριάδος) — црква во селото Моди, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Ерисовско-светогорско-ардамерската епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е изградена во 1812 г. Има многу вредни икони, дела на мајстори од Галачишката школа.[1] Живописот е изработен во XIX век.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ἱεροί Ναοί“. Ιερά Μητρόπολη Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου. Посетено на 6 јуни 2014.
  2. „ΕΙΚΟΝΕΣ-ΙΕΡΑ ΛΕΙΨΑΝΑ-ΠΑΝΗΓΥΡΕΙΣ“. Ιερά Μητρόπολη Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου. Посетено на 7 јуни 2014.