Црква „Св. Троица“ (Антарктик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Локација на островот Кинг Џорџ
Поглед на црквата Св.Тројца, 2005 година.
Островот крал Џорџ
Надворешноста на црквата Св.Тројца, 2011 година.
Внатрешноста на црквата Св.Тројца, 2005 година
Поглед на црквата Св.Тројца ноќе, 2005 година

Света Троица (руски: Церковь Святой Троицы) е мала Руска православна црква на Островот Кинг Џорџ во близина на станица Белингсхаузен, Русијан истражувачка станица на Антарктикот. Таа е една од осумте цркви на Антарктикот. Тоа е најјужната Источна православна црква. парклис посветен на св. Базата Климент Охридски]] е Источна православна капела сместена на југ и Капелата на снеговите, Антарктик во Соединети Американски Држави Станицата Мекмердо е најјужната религиозна градба во светот. Дали параклисот е тип на црква зависи од дефиницијата[1].

Амбициозниот проект за воспоставување постојана црква или манастир на Антарктикот првпат се материјализираше во 1990-тите. Добротворната организација наречена „Храм за Антарктикот“ (Храм — Антарктиде) беше одобрена од Патријархот Алексиј II и доби донации од цела Русија. Тие организираа конкурс за проектот на кој победија архитекти од Барнаул П.И. Анисифиров, С.Г.Рибак и А.Б. Шмит.

Црквата е дрвена градба висока 15 метри изградена во традиционален руски стил. Може да прими до 30 верници. Структурата била изградена од Сибирски бор од Алтај столари предводени од К.В. Хромов, потоа демонтиран, однесен со камион во Калининград и испратен до островот Кинг Џорџ со рускиот брод за снабдување „Академик Вавилов“. Беше составен на високо место во близина на морскиот брег од страна на персоналот на станицата Белингсхаузен, под општ надзор на 30-годишниот отец Калистрат (Романенко), кој требаше да стане првиот свештеник на црквата. Калистрат, јеромонах на Троице-Сергиева Лавра, претходно служел во скетот на Лавра на Островот Анзер во субарктичкиот Соловки Архипелаг.

Иконостасот на црквата е создаден од Палех зографи. Црковните ѕвона биле нарачани од потомците на Сергеј Муравјов-Апостол.

Црквата била осветена на 15 февруари 2004 година од Теогност (Феогност), епископот на Сергиев Посад и Наместник (игумен ) од Троице-Сергиева Лавра, кој го посети Антарктикот за оваа пригода, заедно со голем број други свештеници, намерници и спонзори.

Во црквата во текот на целата година работат еден или двајца православни свештеници, кои се јеромонах од Троице-Сергиева Лавра кои волонтираат за задачата на Антарктикот. Слично на персоналот на повеќето станици на Антарктикот во текот на целата година, свештениците се ротираат годишно од Лавра; сепак, неколку од нив, вклучително и отец Калистрат, избраа да се вратат на островот Крал Џорџ на уште една едногодишна должност по една или две години на копното.

Меѓу задачите на свештениците е да се молат за душите на 64-те Руси кои загинале во експедициите на Антарктикот и да им служат на духовните потреби на персоналот на станицата Белингсхаузен и другите блиски станици. Покрај руските поларни истражувачи, црквата често ја посетуваат и нивните колеги од блиските чилеански, полски, корејски и други истражувачки станици, како и туристи. За доброто на посетителите од Латинска Америка, некои црковни служби се изведуваат на шпански.

По повод, крштевањето нови приврзаници на христијанството во Јужниот Океан. На 29 јануари 2007 година, свештеникот на црквата ја прослави првата црковна венчавка на Антарктикот. Сопругот, Едуардо Алијага Илабака, е член на персоналот на чилеанската антарктичка база, кој се приклучил на православната црква веднаш по отворањето на антарктичкиот храм; неговата сопруга, Анџелина Жулдибина, е Русинка.

Во 2016 година Патријархот Кирил ја посети црквата.

Свештениците помагаат и во општото одржување на станицата Белингсхаузен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Photos of Trinity Church
  • History of the church (на руски)
  • Русская линия / Новости: В Троицком храме в Антарктиде впервые отметили престольный праздник. rusk.ru (руски). Посетено на 2019-06-03.
  • Itar TASS press release (на руски)
  • Photos (на руски)

Координати: 62°11′47″S 58°57′35.3″W / 62.19639° ЈГШ; 58.959806° ЗГД / -62.19639; -58.959806