Црква „Св. Спас“ - Горно Чичево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Спас
ЕкспедицијаГрадско70.jpg

Поглед на црквата „Св. Спас“ во селото Горно Чичево

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Градска
Местоположба
Координати 41°33′17″N 21°51′47″E / 41.55472° СГШ; 21.86306° ИГД / 41.55472; 21.86306Координати: 41°33′17″N 21°51′47″E / 41.55472° СГШ; 21.86306° ИГД / 41.55472; 21.86306
Населено место Горно Чичево
Општина Градско
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Спас
Изградба 1840
Завршено 1850
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Спас — главна селска црква во селото Горно Чичево. Црквата се наоѓа на крајот од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Се верува дека била изградена во периодот 1840-1850 година. Последен пат била обновена во текот на 1994/1995 година.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]