Црква „Св. Петка“ - Нижеполе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
ЦркваНежилово.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Кукуречанска
Местоположба
Координати 41°0′42″N 21°14′45″E / 41.01167° N; 21.24583° E / 41.01167; 21.24583Координати: 41°0′42″N 21°14′45″E / 41.01167° N; 21.24583° E / 41.01167; 21.24583
Населено место Нижеполе
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Завршено 1838
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Петка (позната и како Св. Параскева) — главна селска црква во битолското село Нижеполе, во месноста Гргули (на 10 минути оддалеченост од центарот на селото) и потекнува од XIX век. Изградбата започнала во 1838 година, а на влезот на црквата е означена годината 1838, кога била завршена. Во внатрешноста на црквата има извор на света лековите вода

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]