Прејди на содржината

Црква „Св. Петка“ - Лагадин

Координати: 41°2′51.74″N 20°48′7.96″E / 41.0477056° СГШ; 20.8022111° ИГД / 41.0477056; 20.8022111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба

Карта

Координати 41°2′51.74″N 20°48′7.96″E / 41.0477056° СГШ; 20.8022111° ИГД / 41.0477056; 20.8022111
Место Лагадин
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Изградба 2013
Осветување 16 септември 2018
Архитектонски опис

Света Петка (наречена и Света Петка Римјанка) — понова црква во охридската туристичка населба Лагадин.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена меѓу куќите во туристичката населба.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата започнала да се гради во 2013 година со средства на црковниот одбор и добронамерни верници.

Храмот бил осветен од страна на митрополитот Дебарско-кичевско г. Тимотеј на 16 септември 2018 година.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nikola. „Дебарско-кичевска епархија - ОСВЕТУВАЊЕ НА ХРАМ „СВ. ПЕТКА" ВО ЛАГАДИН, ОХРИД“. dke.org.mk. Посетено на 2020-01-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]