Црква „Св. Павле“ - Ерџелија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Павле
Црква „Св. Павле“ - Ерџелија.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора светиниколска
Местоположба

Координати 41°49′57.91″N 22°02′05.18″E / 41.8327528° СГШ; 22.0347722° ИГД / 41.8327528; 22.0347722Координати: 41°49′57.91″N 22°02′05.18″E / 41.8327528° СГШ; 22.0347722° ИГД / 41.8327528; 22.0347722
Место Ерџелија
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Павле
Изградба 2006
Архитектонски опис

Свети Павле — главна селска црква во изградба во светиниколското село Ерџелија, Македонија.[1]

Црквата се наоѓа во самото село, во близина на поштата.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот на црквата бил поставен на 11 ноември 2006 година од страна на митрополитот Брегалнички г. Иларион.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Светиниколски парохии“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2021-04-15. Посетено на 2021-04-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]