Црква „Св. Никола Горни“ - Ротино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола Горни
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Кукуречанска
Местоположба

Карта

Координати 41°3′8″N 21°12′48″E / 41.05222° СГШ; 21.21333° ИГД / 41.05222; 21.21333Координати: 41°3′8″N 21°12′48″E / 41.05222° СГШ; 21.21333° ИГД / 41.05222; 21.21333
Место Ротино
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Св. Никола Горни или Св. Никола Зименцрква во битолското село Ротино. Му припаѓа на Битолското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, сместен високо на Пелистер, јужно од селото. Изградена е врз старо црквиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трифуноски, Јован (1998). Битољско-прилепска котлина. Aнтропогеографска проучавања, во: Српски етнографски зборник, т. 45. САНУ. стр. 234. ISBN 86-7025-267-8.