Црква „Св. Никола“ - Свиништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Свиништа 2.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба

Координати 41°12′09.9″N 20°56′24.4″E / 41.202750° СГШ; 20.940111° ИГД / 41.202750; 20.940111Координати: 41°12′09.9″N 20°56′24.4″E / 41.202750° СГШ; 20.940111° ИГД / 41.202750; 20.940111
Место Свиништа
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба XIX век
1934
Архитектонски опис

Свети Никола — главна селска црква во охридското село Свиништа.[1]

Црквата се наоѓа на влезот во селото, а околу нејзе се сместени селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1934 година.[2]

Сепак, постојат податоци дека црквата била најпрвин изградена кон крајот на XIX век, а подоцна во 1934 година било темелно обновена.[3]

Околината на црквата била партерно уредена во текот на 2014 година, како и пристапниот пат. Средствата биле обезбедени од локалната самоуправа, а помагнал и црковниот одбор и месното население.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Црквата
Останати објекти

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 47. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-11-18.
  3. Трифуноски, Јован Ф. (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Београд: Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.
  4. „Се уредува просторот околу црквата „Св. Никола" во село Свиништа“. OhridNews (англиски). 2014-06-03. Посетено на 2019-11-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]