Црква „Св. Никола“ - Попоец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција во Копачка 211.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба
Координати 41°27′36.07″N 20°48′20.44″E / 41.4600194° N; 20.8056778° E / 41.4600194; 20.8056778Координати: 41°27′36.07″N 20°48′20.44″E / 41.4600194° N; 20.8056778° E / 41.4600194; 20.8056778
Населено место Попоец
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1860
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Попоец.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа над горниот дел од селото Попоец, на една височинка. Околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Според записите, црквата била изградена во 1860 година. Иконостасот е изработен на почетокот на XX век од страна на мијачки мајстори.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]