Црква „Св. Никола“ - Мирковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ - Мирковци 3.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Карта

Координати 42°05′45″N 21°24′21″E / 42.09583° СГШ; 21.40583° ИГД / 42.09583; 21.40583Координати: 42°05′45″N 21°24′21″E / 42.09583° СГШ; 21.40583° ИГД / 42.09583; 21.40583
Место Мирковци
Општина Чучер-Сандево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1873
Архитектонски опис

Свети Никола — селска црква во скопското село Мирковци.[1]

Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Сместена е во близина на Долното маало.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата се верува дека е постара од гробјанската црква на Горното маало, Св. Петка.[2] Таа била подигната во 1873 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован Ф.; Трифуноски, Јован Ф. (1971). Скопска Црна гора : природна средина, прошлост, насеља, становништво и привреда : (са скицама, фотографијама и картом) = Skopska Crna Gora : antropogeographische Forschungen. Skopje: Универзитет „Св. Кирил и Методиј“. OCLC 637308591.
  3. „Село поделено на два дела - населено уште во времето кога се населувале Словените со Скопје“. skopjeinfo.mk. Посетено на 2020-02-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]