Црква „Св. Лазар“ - Солун

Координати: 40°38′5.90″N 22°57′29.02″E / 40.6349722° СГШ; 22.9580611° ИГД / 40.6349722; 22.9580611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Лазар
Αγίου Λαζάρου
Поглед на црквата од запад
Карта
40°38′5.90″N 22°57′29.02″E / 40.6349722° СГШ; 22.9580611° ИГД / 40.6349722; 22.9580611
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитект(и)Атанас Митровски
Завршена1900
Управа
ЕпархијаСолунска

Свети Лазар (грчки: Αγίου Λαζάρου) — гробишна црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена под името „Св. Павле“ во 1900 г. за македонското население, тогаш под врховенството на Бугарската егзархија. Подигната е на централните македонски гробишта кои се наоѓале до грчките гробишта „Св. Благовештение“ (Евангелистрија). Црквата претставува мал параклис на парцела купена од егзархиската општина. Општината успеала да издејствува ферман за црквата, издаден во името на егзархот Јосиф I.[1] По потпаѓањето на Егејска Македонија под грчкат власт, црквата е преименувана во „Св. Лазар“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Българската общност. Църкви“. Солун и българите: история, памет, съвремие. Посетено на 10 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]