Црква „Св. Константин и Елена“ - Тахино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Константин и Елена
Ἁγίων Κωνσταντίνου και Ελένης
Карта
40°55′20″N 23°38′57″E / 40.92222° СГШ; 23.64917° ИГД / 40.92222; 23.64917Координати: 40°55′20″N 23°38′57″E / 40.92222° СГШ; 23.64917° ИГД / 40.92222; 23.64917
МестоТахино, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1763
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Свети Константин и Елена (грчки: Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης) — црква во селото Тахино, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм на селото.[1]

Црквата е гробишен храм кој се наоѓа на северозападниот крај на селото. Изградена е во 1763 г.[2] Претставува трикорабна базилика со тројна апсида на исток.[1] Живописана е од мијачките зографи Христо, Исаја, Кузман и Серафим Фрчковски.[3]

Во парохијата влегуваат и црквите „Св. Никола“ од XVII век, како и „Св. Антониј“ и „Св. Илија“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 31 октомври 2014.
  2. „ΕΝΑ ΣΠΑΝΙΟ ΕΥΡΗΜΑ ΣΤΟ ΝΑΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΙΓΡΙΤΑΣ“. ΟΙ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΕΣ ΕΝΟΣ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΟΥ. Посетено на 2 ноември 2014.
  3. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуство. стр. 216.