Тахино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тахино — поранешно езеро на реката Струма, во нејзиниот рамничарски дел — Серско Поле во Егејска Македонија, денес во Грција. Исушено е во периодот 1928-1936 г. според програма на грчката влада за зголемување на земјоделската површина. Во близината се наоѓа истоименото село Тахино.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]