Црква „Св. Кирана“ - Висока

Координати: 40°50′11″N 23°12′17″E / 40.83639° СГШ; 23.20472° ИГД / 40.83639; 23.20472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Кирана
Αγίας Κυράννης
Карта
40°50′11″N 23°12′17″E / 40.83639° СГШ; 23.20472° ИГД / 40.83639; 23.20472
МестоВисока, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1868
Управа
ЕпархијаЛагадинско-ајватовско-рендинска

Света Кирана (грчки: Αγίας Κυράννης) — црква во селото Висока, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Лагадинско-ајватовско-рендинската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Храмот се наоѓа на местото на родната куќа на новомаченичката Кирана Солунска која настрадала за верата во 1751 г. Црквата е изградена во 1868 г. Иконата на маченичката е изработена во 1870 г. од Христодулос Јоану од Сачишта.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Ιστορικό ναού Αγ. Κυράννης“. Ιερός Ναός Παμμεγίστων Ταξιαρχών. Посетено на 24 мај 2014.