Црква „Св. Илија“ - Патрик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Осма приградска
Местоположба
Координати 41°36′0″N 22°12′36″E / 41.60000° N; 22.21000° E / 41.60000; 22.21000Координати: 41°36′0″N 22°12′36″E / 41.60000° N; 22.21000° E / 41.60000; 22.21000
Населено место Патрик (Штипско)
Општина Штип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба 1988 (обнова)
Рушење 1913
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија претставува православна црква во историското штипско село Патрик.[1] Првобитниот храм бил разрушен за време на Втората балканска војна кога било разорано и самото село. Но видливите остатоци од објектот и од фрескоживописот, довело до повторна обнова. Со благослов на Митрополитот Брегалнички Стефан, реставрацијата била отпочната во 1988 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]