Црква „Св. Илија“ - Дрен (Демиркаписко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Дрен.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Координати 41°22′00″N 22°14′50″E / 41.36667° СГШ; 22.24722° ИГД / 41.36667; 22.24722Координати: 41°22′00″N 22°14′50″E / 41.36667° СГШ; 22.24722° ИГД / 41.36667; 22.24722
Место Дрен
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис

Свети Илија — селска црква во демиркапиското село Дрен, Македонија. Црквата се наоѓа во самиот средишен дел на селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]