Црква „Св. Илија“ - Добрево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св Илија“ - Добрево.jpg

Поглед на црквата „Св. Илија“ во селото Добрево

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Трета пробиштипска
Местоположба
Координати 42°01′23.1″N 22°11′53.4″E / 42.023083° СГШ; 22.198167° ИГД / 42.023083; 22.198167Координати: 42°01′23.1″N 22°11′53.4″E / 42.023083° СГШ; 22.198167° ИГД / 42.023083; 22.198167
Населено место Добрево
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Завршено втора половина на 19 век
Зограф непознато
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во селото Добрево.[1] Црквата се наоѓа во јужниот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Во некои извори се споменува дека црквата била изградена во втората половина на 19 век. Тоа е поткрепено и со фактот што иконите на дрвениот иконостас биле изработени во 1872 година.[2] Сепак, над влезната врата има натпис на којшто е испишана 1938 година. Не е познато кога и од кој архијереј била осветена, а не е познато ниту од кој иконописец биле изработени иконите. Црквата не е зографисана.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува голема еднокорабна градба. На дрвениот иконостас има 29 икони.[2] Градбата е оградена со камена ограда којашто е покриена со ќерамиди. Над влезната порта од дворот на црквата има натпис на којшто ја пишува годината на нејзината изградба. Влезната порта се наоѓа на предната страна на дводелната камена камбанарија. Првиот дел има квадратна основа, додека вториот осумаголна. Со исклучок на основата којашто од сите страни е оградена, вториот дел се состои од осум столбови покриени со кров над којшто е поставен крст.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 28. 
  2. 2,0 2,1 Шапкалиска, Теодора (1984). Лингвистички интерпретации. Скопје: Македонска книга. стр. 217. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]