Црква „Св. Димитриј“ - Кушиново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј
Άγιος Δημήτριος
Поглед на црквата
Карта
40°52′38″N 22°30′50″E / 40.87722° СГШ; 22.51389° ИГД / 40.87722; 22.51389Координати: 40°52′38″N 22°30′50″E / 40.87722° СГШ; 22.51389° ИГД / 40.87722; 22.51389
МестоКушиново, Ениџевардарско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Управа
ЕпархијаГуменџиско-бојмичко-ругуновска

Свети Димитриј (грчки: Άγιος Δημήτριος) — црква во селото Кушиново, Ениџевардарско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Гуменџиско-бојмичко-ругуновската епархија на Цариградската патријаршија.

Во црквата има творби на Ставракис Маргаритис од погрченото солунско село Кулакија и Димитар Вангелов од Петрово, Енџевардарско.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ταξιδεύοντας με τους ζωγράφους“ (PDF). Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Εφορεία Αρχαιοτήτων Κιλκίς. Посетено на 23 јуни 2018.