Прејди на содржината

Црква „Св. Димитриј“ - Бунарче

Координати: 42°20′10″N 22°04′54″E / 42.33611° СГШ; 22.08167° ИГД / 42.33611; 22.08167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба

Карта

Координати 42°20′10″N 22°04′54″E / 42.33611° СГШ; 22.08167° ИГД / 42.33611; 22.08167
Место Бунарче
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитрија Солунски
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Св. Димитријправославна црква во кавадаречкото село Бунарче. Му припаѓа на Кавадаречкото архијерејско намесништво во Повардарската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена во ХІХ век. Фреските се уништени, а црквата е пред уривање. Иконите од иконостасот се пренесени во Галеријата на икони во Ново Село, Штип.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ваташка парохија - цркви и манастири“. Посетено на 14 февруари 2014 г. Занемарен непознатиот параметар |издател= (help); Занемарен непознатиот параметар |дата= (help); Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)