Галерија на икони (Ново Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Галерија на икони
Uspenie na Presveta Bogorodica - Novo Selo 01.JPG
Црквата „Успение на Пресв. Богородица“ во која е сместена галеријата
Основан1972
МестоНово Село, Штип, Македонија Македонија
Типдуховен
Фондикони, црковни предмети

Галерија на икони - Ново Селомузеј на икони во црквата „Успение на Пресв. Богородица“ во штипската приградска населба Ново Село.[1]

Галеријата е отворена во 1972 г. како прва од овој вид во СР Македонија. Збирката се состои од 222 икони и црковни предмети. Значителен дел од иконите се изработени од 1861 до 1866 година од истакнатиот зограф Станислав Доспевски од Самоков. Посебно место во изложбената постановка зазема иконописната претстава на платно „Чудотворната моќ на Богородица“, дело на зографот Теодосиј од Велес. Изложени се и дела на видниот штипски зограф Данило Коцев - Штиплијата, кој во 1914 г. ја насликал во масло композицијата „Полагањето на Христос во гроб“. Во 1919 г. зографот и сликар Коста Вангелов ја насликал „Оплакувањето на Христа“. Во галеријата има и ретка икона „Обрезание Христово“, дело на Данило Коцев од 1895 г.

Изложени се уште и путири, кандила и други црковни предмети, дело на месните кујунџиски работилници.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Галерии на икони“. Општина Штип. Занемарен непознатиот параметар |access= (се препорачува |access-date=) (help); Недостасува права црта во: |access= (help) Архивирано на 3 ноември 2016 г.