Црква „Св. Атанасиј“ - Подвис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција во Копачка 274.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба
Координати 41°28′15.18″N 20°53′22.71″E / 41.4708833° N; 20.8896417° E / 41.4708833; 20.8896417Координати: 41°28′15.18″N 20°53′22.71″E / 41.4708833° N; 20.8896417° E / 41.4708833; 20.8896417
Населено место Подвис
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — главна селска црква во селото Подвис.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е над денешното село, односно е сместено во старото село Подвис, а околу нејзе се наоѓаат и селските гробишта. До нејзе моментално може да се стигне единствено по земјен пат.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била градена во текот на XIX век, додека иконостасот бил изработен во 1871 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-02-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]