Прејди на содржината

Црква „Св. Атанасиј“ - Нестрам

Координати: 40°24′35″N 21°4′7″E / 40.40972° СГШ; 21.06861° ИГД / 40.40972; 21.06861
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј
Αγίου Αθανασίου
Маалото Долнени со црквата „Св. Атанасиј“
Карта
40°24′35″N 21°4′7″E / 40.40972° СГШ; 21.06861° ИГД / 40.40972; 21.06861
МестоНестрам, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1857
Управа
Архијерејско намесништвоНестрамско
ЕпархијаКостурска

Свети Атанасиј (грчки: Αγίου Αθανασίου) — црква во селото Нестрам, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Црквата е изградена во 1857 г. на влезот во маалото Долнени. Претставува импресивна камена базилика — најголемата од трите цркви во селото. Храмот има величествена четирикатна камбанарија.[1]

Во црквата има една третина од римско време мермерна плоча (0,57 × 0,41 м), вѕидана близу до вратата со следниов натпис: „ΜΗΜΟΡΙΟΝ ΤΟΝ ΠΕΡΙΒΛΕΠΤΟΝ ΡΩΜΥΛΩΝ ΤΡΙΒΟΥΝΟΝ“.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Το χωριό μας“. Πολιτιστικός Σύλλογος Νεστορίου «Νέστωρ». Посетено на 31 јануари 2021.
  2. 2,0 2,1 „Εκκλησίες του χωριού μας“. Πολιτιστικός Σύλλογος Νεστορίου «Νέστωρ». Посетено на 1 февруари 2021.