Црква „Св. Атанасиј“ - Жупан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Атанасиј
Άγιος Αθανάσιος
МестоЖупан, Населичко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1816
Управа
ЕпархијаШишанско-сачишка

Свети Атанасиј (грчки: Άγιος Αθανάσιος Πενταλόφου) — црква во селото Жупан, Населичко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Шишанско-сачишката епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Црквата е изградена во март 1816 г. од Костас Карас и се наоѓа на сретселото. Претставува трикорабна базилика. Според месноо предание, првично била посветена на Рождеството Богородично, но подоцна преименувана во Свети Атанасиј поради страв од чума.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ιεροί Ναοί και εξωκλήσια του Αγίου Αθανασίου στο Βόιο“. Το Βόιον. Архивирано од изворникот на 2015-01-04. Посетено на 4 јануари 2015.
  2. 2,0 2,1 „Εκκλησίες Κοζάνης“. Δυτική Μακεδονία: Μνημεία, παράδοση, εκδρομές, δραστηριότητες. Архивирано од изворникот на 2018-02-18. Посетено на 17 февруари 2018.