Црква „Св. Атанасиј“ - Асамати

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба

Карта

Координати 40°58′54.5″N 21°3′15″E / 40.981806° СГШ; 21.05417° ИГД / 40.981806; 21.05417Координати: 40°58′54.5″N 21°3′15″E / 40.981806° СГШ; 21.05417° ИГД / 40.981806; 21.05417
Место Асамати
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен
Стил преродбенички

Св. Атанасијцрква во ресенското село Асамати, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Ресенското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Храмот е сместен во источниот дел на селото, над патот Асамати - Претор. Претставува мала еднокорабна градба со полукружна апсида на исток. Изградена е од камен, а покривната конструкција ѝ е дрвена.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 46. ISBN 9789989920554.