Црква „Св. Ѓорѓи“ - Речица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба

Карта

Координати 41°12′41.56″N 20°56′27.35″E / 41.2115444° СГШ; 20.9409306° ИГД / 41.2115444; 20.9409306Координати: 41°12′41.56″N 20°56′27.35″E / 41.2115444° СГШ; 20.9409306° ИГД / 41.2115444; 20.9409306
Место Речица
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Изградба 1370
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети Ѓорѓи — главна селска и средновековна црква во охридското село Речица.[1] Во дворот на црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Црквата е прогласена за заштитен споменик на културата на Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата потекнува од 1370 година. Се верува дека била изградена на темели од постара црква.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Според стручните истражувања врз црквата, фрескоживописот во внатрешноста на црквата потекнува од втората половина на XIV век. Истиот бил изработен од зографи од школата на зографот Јован Теоријан од Охрид.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-11-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]