Црква „Вознесение Христово“ - Мренога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Викиекспедиција Железник 139.jpg

Поглед на црквата со нејзината камбанарија

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°15′24″N 21°06′14″E / 41.25667° N; 21.10389° E / 41.25667; 21.10389Координати: 41°15′24″N 21°06′14″E / 41.25667° N; 21.10389° E / 41.25667; 21.10389
Населено место Мренога
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово (позната и како: Свети Спас) — главна селска црква во селото Мренога, во Општина Демир Хисар, Македонија. Црквата се наоѓа на почетокот на селото, од левата страна покрај патот.

Се работи за средновековна црква, која веројатно била изградена во текот на XIV-XVI век.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има четириаголен облик и е покриена со ќерамиди. Камбанаријата е со четириаголна основа и на секоја од четирите страни во горниот дел има отвори со правоаголен облик и полукружен горел дел.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Сопотничка парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 3 декември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]